Uchwała Nr XI/76/ 12 Rady Gminy Bojanów z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bojanowie

Uchwała Nr XI/76/ 12

Rady Gminy Bojanów

z dnia 27 stycznia 2012 roku

w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bojanowie

Na podstawie art.59 ust.1 w związku z art. 5c pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

Rada Gminy Bojanów uchwala, co następuje:

§ 1

Podejmuje się zamiar likwidacji z dniem 31 sierpnia 2012 r. Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bojanowie.

§ 2

Upoważnia się Wójta Gminy Bojanów do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji, w szczególności do zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów i Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie oraz do wystąpienia do Podkarpackiego Kuratora Oświaty o opinię w sprawie likwidacji szkoły.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady

Emil Bieleń

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Organ prowadzący jest zobowiązany co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić rodziców uczniów i właściwego kuratora oświaty o zamiarze likwidacji. W związku z tym niezbędne jest podjęcie uchwały przez Radę Gminy Bojanów o zamiarze likwidacji szkoły, w terminie umożliwiającym przekazanie treści tej uchwały zainteresowanym.

Za likwidacją szkoły przemawiają głównie względy demograficzne oraz bliskie sąsiedztwo znajdującej się w tej samej miejscowości oddalonej o 1,5 km Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bojanowie, a także fakt , że dzieci nie będą się uczyć w klasach łączonych.

Obwód szkolny Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bojanowie obejmuje ul. Kolbuszowską i Rzeszowską.

W roku szkolnym 2011/2012 liczba uczniów tej szkoły w poszczególnych oddziałach przedstawia się następująco:

   Kl. I

   Kl. II

 Kl. III

Kl. IV

   Kl. V

   Kl. VI

   Razem

       8

       8

       6

     13

       4

       5

       44

Oddział przedszkolny – 6 latki - 4

- 5 latki - 8

W najbliższych latach wskaźniki demograficzne zebrane w ewidencji ludności, a dotyczące liczby dzieci zameldowanych na ulicy Rzeszowskiej i Kolbuszowskiej nie zapowiadają daleko idących zmian (wzrostu liczby uczniów w szkole). Uczniowie z likwidowanej szkoły dalszą naukę kontynuować będą w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Bojanowie. Szkoła ma dobrą bazę lokalową oraz odpowiednia liczbę pomieszczeń, w których mogą odbywać się zajęcia. Po przejęciu uczniów szkoła nadal będzie pracowała na jedną zmianę ulegną tylko zwiększeniu liczby dzieci w oddziałach. Powstanie tylko jeden dodatkowy oddział w klasie piątej. Ważna dla uczniów będzie także możliwość rozpoczynania edukacji w tej samej szkole i w tym samym środowisku, w którym będą ją kończyć jako absolwenci gimnazjum. Szkoła ma zatrudnionych specjalistów tj. logopedę , pedagoga i psychologa.

Gmina zapewni uczniom bezpłatny dowóz i pełną opiekę w czasie transportu. Planuje się zorganizować dowóz w ten sposób, by bezpośrednio po zakończeniu lekcji miały one zapewniony powrót do domu. Jeżeli uczniowie będą korzystać z zajęć dodatkowych, będą mieli możliwość powrotu dodatkowym kursem razem z gimnazjalistami.

W obecnie funkcjonującej szkole zatrudnionych jest 12 nauczycieli w tym 5 na pełny etat, a siedmiu pozostałych pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Z siedmiu niepełnozatrudnionych nauczycieli 6 nauczycieli jest zatrudnionych na czas nieokreślony w innej szkole.

Zatrudnienie nauczycieli na część etatu generowało koszty związane z wypłatą wynagrodzenia w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego. Z prognoz finansowych wynika, że jeżeli nie zostaną wprowadzone proponowane zmiany, koszty gminy związane z wypłatą jednorazowego dodatku uzupełniającego będą rosnąć wraz ze wzrostem płac nauczycieli.

Na bazie likwidowanej szkoły planuje się utworzenie przedszkola, w którym dalsze zatrudnienie miałoby 3 nauczycieli, 1 pracownik obsługi oraz pomoc nauczyciela w grupie 4 i 3- latków.



Wytwarzający/Odpowiadający: Administrator 2012-02-27
Udostępniający: marcin_adm 2012-02-27
Liczba odwiedzin: 1003